יו"ר ארגון ההורים בירושלים ויו"ר פורום ועדי ההורים היישוביים, פז כהן, התראיין ברדיו ירושלים אצל שלום אורן. בריאיון פז מדבר על מחדל האבטחה בבתי ספר בירושלים.


אנחנו מצרפים את התמלול המלא של הריאיון, מלבד הכתוביות הזמינות בהקלטה (אם הן אינן מופעלות אוטומטית, יש לסמן את התיבה כתוביות, Captions, בכפתור ההגדרות, גלגל השיניים).


תמליל הריאיון

שלום אורן: נתחיל בעניין המאבטחים עם פז כהן יו"ר ועד ההורים הארצי והעירוני. שלום לך, פז.

פז: בוקר טוב.

שלום אורן: המצב… אה… אני מצטט דברים שכתב מנהל אגף חירום ביטחון בעיריית ירושלים עוזי חן, שאומר שאנחנו נמצאים לפני קריסת מערך האבטחה במוסדות החינוך בירושלים. אכן הכצעקתה?

פז: בטח, כן. התרענו כבר לפני כמה ימים… אתם הרמתם את הדגל הזה שהמצב הוא רע, אחר כך אמרנו רע מאוד, ומאז המצב רק החמיר כי כמות המאבטחים שעוזבים גדלה מאלה שמצטרפים, ולא בכדי. אף אחד לא לוקח אחריות להעסקה שלהם כמו שצריך, העירייה אומרת שהיא מוסיפה חמישה מיליון שקלים מעבר למה שהיא מקבלת, המשרד לביטחון פנים זורק את זה על העירייה, המשטרה… מגדירה את מה שהיא מגדירה… ובסוף אין אף אחד שעושה את זה כמו שצריך… שורה תחתונה, המשטרה מגדירה מה כמות המאבטחים שדרושים בבתי ספר, אבל היא מקציבה – המשרד לביטחון פנים מקציב – סכום שהוא נמוך מדי. היינו בחוסר של 90 מאבטחים בתחילת השנה. עכשיו אנחנו עומדים בחוסר של עוד 68 שהגישו מכתבי התפטרות –  158 מאבטחים חסרים. אתמול האנשים עשו ניסוי, נכנסו לבתי ספר בירושלים בלי אבטחה, פשוט נכנסו פנימה. לא יודע אם ראיתם בבוקר, כי בערוץ 2 הראו פשוט את הדבר הזה. פשוט נכנסים לבית ספר, עם התלמידים, מדברים עם המנהל, הוא אומר שהוא בעצמו בלחץ, בלחץ מהסיפור הזה. הוא לפעמים שולח איש צוות שיהיה ב–

שלום אורן: תגיד – אם לא אכפת לך אנחנו נדבר על זה גם בהמשך עם ראש העירייה – אבל, מי אחראי על הדברים האלה?

פז: אתה יודע, כל הזמן זו הדילמה הזאת שדווקא באמת מרגיש שלא אכפת עד שחס וחלילה, באמת חס וחלילה, יקרה משהו. שנה שעברה התרענו, התרענו, התרענו… היה פיגוע ירי ליד אחד בתי הספר ועוד איזה אירוע דקירה ליד אחד הגנים, ופתאום כולם התעוררו. למה? צריך לחכות, אתה יודע, זה פשוט… אין, אין שום הבנה לדבר הזה, אין מספיק רעש ציבורי כנראה. מה שאנחנו נעשה עכשיו זה כנראה פשוט נרים את זה לרמה יותר גבוהה. דיברתי הבוקר גם עם יהודה בן יוסף, שמרכז את המנהלים בירושלים וגם עם הסתדרות המורים שכבר אנחנו בכיוון שבתי ספר שאין בהם אבטחה פשוט ישבתו, פשוט לא ניתן לקיים לימודים בבית ספר שבו אין אבטחה, שהמשטרה הגדירה אותה כאבטחה.

שלום אורן: העירייה אומרת, ראש העירייה אומר בעצם שעד שהממשלה הולכת לתת לנו כסף אנחנו לא נשלם יותר. בינתיים, אה… תגיד, זה חוקי בכלל שלא יהיו מאבטחים בבתי ספר?

פז: מי אוכף את החוק? המשטרה מגדירה – אם אני הייתי עושה עכשיו אירוע, שלי, בירושלים, ולא הייתי שם מאבטחים שהמשטרה הייתה דורשת ממני, היא הייתה מגישה נגדי תלונה. אבל כשהמשטרה מגדירה את כמות המאבטחים בבתי ספר ולא עומדים בה, היא לא מגישה תלונה נגד אף אחד.

שלום אורן: איפה כל ההורים, אלפי ההורים, שיש מאות אלפי תלמידים, וכל מיני תלמידים שהם בלי אבטחה, שאני לא אגיד שהם חיים בסכנה מידית, אבל אה… הצאן רובץ על פתחם.

פז: אז בוא נהיה פתוחים בשיחה, כי אנחנו כבר מכירים מספיק זמן וכבר מכירים את העמדה שלנו פה מספיק זמן. הורים שהם מספיק חזקים וצועקים, ויש כאלה, אז מגיעים איתם לסידור בתוך בית הספר. מי שמגיעים לסידור שיש בו איזה תשלום או כסף, עוקף מערכת. ויש מקומות – כולל בקו התפר – שבהם ההורים לא מספיק מודעים, או לא מספיק בתוך העניין הזה. ו… אתה יודע, כאילו, אומרים אם כולם שולחים את הילדים לבית הספר, כנראה שאנחנו יכולים לשלוח לבית הספר. הם לא מודעים לעובדה שהמשטרה בעצמה הגדירה שצריך מאבטחים בבית הספר. הם נותנים אמון במערכת, עד שחס וחלילה יקרה משהו, ואז כולם יגידו איפה היינו.

שלום אורן: הייתה גם הפרשה אתמול ושלשום של הפיטורים של אלכס טנצר, יו"ר ועד המאבטחים, שפשוט פיטרו אותו…

פז: כן… תראה, אני –

שלום אורן: אבל החזירו אותו לעבודה

פז: אני רוצה להיות מאוד זהיר בסיפור הזה, בטח שאני סופר רגיש, ואני מאוד מעריך – כולנו מאוד מעריכים – את אלכס, כי הוא מוביל פה מהלך ציבורי חשוב ואמיץ. בן אדם שמרוויח שכר זעום קם ומרים צעקה ומרים את המאבטחים פנימה. כשקיבלתי את התלונה – פניתי בשאלות לרשות ולכולם, אוטומטית, קיבלתי תשובות קצת שונות, אבל אני לא מדברר אף אחד. בכל מקרה, אם חס וחלילה מישהו מעז לגעת באותם אלה שמרימים את קולם, אז באמת… שייבוש לו. המידע בנושא הפיטורין – חלוקים עליו מה בדיוק קרה שם.

שלום אורן: אנחנו מכירים מה קורה עם חושפי שחיתויות, במקרים אחרים, אבל אה…

פז: אני בכל מקרה אומר את זה פה ואני מתחייב בזה, ואמרנו, אם ההסתדרות לא תעמיד את ההגנה הנדרשת לאלכס ולאנשים שעובדים איתו – אנחנו נעמיד אותה, וכבר השגנו עורכי דין שמוכנים לקחת את הדבר הזה בהתנדבות. אנחנו לא ניתן למאבטחים שלנו להישאר לבד בזירה.

שלום אורן: אז.. טוב, תוכל להקשיב אחרי הפרסומות, אנחנו נדבר עם ראש העירייה. אולי יש לו תשובות, אולי יש לו תשובות חדשות. פז כהן, יושב ראש ועד ההורים העירוני והארצי, תודה רבה לך.

פז: תודה רבה.