כ"ג ניסן תש"ף

‏17 אפריל 2020

לכבוד :

מר רונן פרץ, מנכ"ל רה"מ

מר שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר

מר שמואל אבואב , מנכ"ל משרד החינוך                                           ‏- דחוף –

מר משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות

מר רוני חזקיה, החשב הכללי

מר מאיר בן שבת, יו"ר המל"ל

 

שלום רב ,

 

הנדון: שינוי ימי הלימודים והחופשים.

 

מדינת ישראל נמצאת כיום במצב שלא נמצאה מעולם, במצב שמשאיר הורים רבים הן בחרדה ולחץ , הן ללא פרנסה וכאשר העתיד לוט בערפל ואי הוודאות גדולה ומשפיעה על הכל.

מאידך, ילדינו נמצאים בבית זמן רב ועלינו למצוא להם פתרונות. הלמידה מרחוק חשובה ביותר, אך יש בה פגמים רבים ולצערנו היא אינה מותאמת למציאות היום יומית של ילדים רבים מדי.

 

מכיוון שהצפי שהמשק יחל לשוב לפעילות מלאה יותר רק במהלך מאי, יוני ויולי – חשוב לוודא שאז ההורים, שהם הכח העובד במדינה – יהיו חופשיים ופנויים ולהניע את המשק בחזרה ולא ייאלצו לשבת בבית עם הילדים.

(ככל שלאחר החישוב הסופי, יחסרו מס' ימי חופש מצומצם למורים- הם ישמחו, ללא ספק, לבחור לעצמם מספר ימי חופש במהלך השנה ולא כפי שקיים כיום שאסור להם לקחת בכלל).

 

זו מטרה משותפת לכל הגורמים וכן על כולנו , החל ממשרד אוצר והחינוך וכלה בארגוני המורים) להתגייס לשם כך. עלינו למצוא פתרונות יצירתיים ובמקביל לוותר על אגו, על עקרונות, לשים הכל בצד ולהעלות את מדינת ישראל לפני כל דבר אחר.

אני מעריך מאוד את צוותי החינוך ואני מאמין שכולנו נחשפנו לחשיבות של מערכת החינוך וכמה חשוב להמשיך ולהשקיע בה. חשוב לי לציין כי משיחותיי הרבות עם צוותי הוראה שונים , גיליתי שרוב רובם מבינים את כובד השעה ומוכנים, באופן יוצא דופן וחד פעמי, לעשות מאמץ שונה ומיוחד לאור המצב הייחודי.

 

לאור זאת, אני מציע כדלהלן :

הלמידה המקוונת במתכונתה הנוכחית – תתבטל.

המורים יתנו משימות כלליות לילדים (ללא מעקב , ללא שיעורים וללא וידוא ביצוע) וכן יהיו שידורים בטלוויזיה של משרד החינוך למי שרוצה ללמוד ולהעסיק עצמו . כאמור, בעיקרון, לא יעבדו.

החזרה ללימודים סדירים ,שתיערך לא יאוחר מה 10.5 (לכל הגילאים) – הלימודים  יימשכו עד יום ו' ה – 31.7 .

ולאחריהם יתקיים , בסבסוד משמעותי של המדינה, בית הספר של החופש הגדול, מגילאי טרום חובה ועד כיתה ג' למשך שבועיים (עד יום ו' ה- 14.8 ).

בין ה 14.8 ל- 30.8 יהיה חופש לכולם.

 

 

בתאריך 1.9 נתחיל את שנת הלימודים ונלמד עד ראש השנה ( 17.9) ולאחר מכן כולם ייצאו לחופשת ראש שנה-יום כיפור -סוכות רצופה , כאשר נשוב ללימודים סדירים ורצופים ב 11.10 (תקופה זו בד"כ מתאפיינת בלמידה מועטה וכך גם נוכל להחזיר את עולם הפנאי והבילויים לפעילות מוגברת יותר, משום שהחופש יהא ארוך יותר ורציף יותר).

כמובן, ככל שנצליח להקדים את החזרה ללימודים לגילאים הצעירים בפרט (וכמובן גם הבוגרים יותר) – הדבר יהא טוב ובריא יותר לכולם ובהתאם תתקצר הלמידה המסודרת ויגדל משך הזמן בו יתקיים בית הספר של החופש הגדול . בכל מקרה, הרעיון הינו שהילדים יהיו במסגרת מסודרת עד 14.8 וכך ישחררו את ההורים לעבודה ונוכל להניע את גלגלי המשק חזרה בצורה מהירה יותר.

 

חשוב לציין – תלמידי יא' ויב' אשר ניגשים לבגרויות ימשיכו את הלמידה מרחוק וישובו לתגבורים והעשרות בקבוצות קטנות, ככל הניתן ובמהירות האפשרית וזאת על מנת לוודא שיצליחו בבחינות הבגרות שלהם.

 

אין ספק שמדובר בוויתורים , אילוצים ופשרות של כולם – אך ללא כל אלו – איני חושב שנצליח לשוב לשגרה שפויה ואיני חושב שנצליח להביא לכך שההורים, שהם הכח הכלכלי והעובד בישראל – יוכלו לשוב ולהרים את הגלגל הכלכלי הן האישי והן הכללי.

 

 

בברכת החינוך ובתקווה לימים טובים יותר בהקדם

אריק קפלן

יו"ר

 

 

העתקים :

הנהגת ההורים הארצית

חה"כ רפי פרץ, שר החינוך

חה"כ משה כחלון, שר האוצר

מר רן ארז , יו"ר ארגון המורים

גב' יפה בן דוד, מזכלי"ת הסתדרות המורים