צהרונים חדשים ייפתחו, צהרונים מאוחדים יפוצלו וצפויה הוזלה משמעותית להורים

שיתוף פעולה בין משרדי הממשלה, עיריית ירושלים, מׅנהל החינוך וארגון ההורים הובילו לתוצאה הרצויה שתוזיל את יוקר המחיה של המשפחות הצעירות בעיר במאות שקלים.

הורי ירושלים יזכו בקרוב להוזלה דרמטית בעלות הצהרונים בעיר, תוך שמירה על רמת השירות. בנוסף, אושרה פתיחה של כ־100 מסגרות נוספות, כולל פיצול מסגרות שאוחדו בתחילת השנה, שיתנו מענה לכ־2,000 משפחות נוספות, ובכך יסתיים משבר הצהרונים והם ימשיכו לפעול כרגיל.

מצורף מסמך שאלות ותשובות להורים בנושא הצהרונים וקייטנות הקיץ שהכנו בשיתוף עם העירייה.

מה המשמעות בפועל

פתיחת מסגרות: החל מהשבוע השני של חודש נובמבר, נפתחו בהדרגה 62 צהרונים חדשים, שיתנו מענה לכ־1500 ילדים שממתינים לפתיחת צהרונים חדשים. בנוסף פוצלו 18 מסגרות צפופות ובכך ניתן מענה ל־500 ילדים נוספים. שינויים נוספים יתרחשו בהדרגה.

אנו בארגון ההורים ממשיכים לפעול לזירוז תהליכים ונעדכן על התפתחויות. מוזמנים לפנות אילנו להצפת סוגיות הקשורות לפתיחה למייל ganim@pta.org.il.

הוזלה: נכון לעכשיו, תשלום הצהרונים נשאר כפי שנקבע בחוזה. ההוזלה צפויה ברגע שייכנס לתוקף המעבר של ירושלים לאשכול סוציו־אקונומי 3 והסבסוד לצהרוני ציל"ה יגדל בהתאם. הנושא עדיין בטיפול ולמידה. אנו בארגון ההורים עוקבים צמוד אחרי המהלך ונעדכן בהתאם.

הרקע לפיתרון

הפתרון מגיע עקב פרסום של למ"ס, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שהודיעה ב־26.10.16 כי העיר ירושלים עוברת מאשכול סוציו-אקונומי 4 לאשכול 3. למעשה משמעות הדבר היא שהעיר תקבל תקציב מלא עבור צהרוני ציל"ה על ידי המדינה, כמו כל השאר הנמצאים באשכול 1 עד 3.

בשנים האחרונות ירושלים קיבלה תקציב מיוחד מהממשלה לצהרונים, שהתבטא בפרויקט ציל"ה, אך המימון היה מוגבל בתקרת גג של 51 מיליון ₪ שמהר מאוד שחקה את גודל הסיוע, עקב גידול טבעי באוכלוסייה, גידול ביקוש ההורים לצהרונים, ופתיחה של עשרות גנים חדשים בעקבות כניסה לתוקף של חוק חינוך חינם חובה מגיל 3. בעקבות הגבלת התקציב האמורה לעיל, מהשתתפות עקרונית שנקבעה בשנת 2014 של 75% מצד הממשלה, בפועל יצא שהיא קרובה יותר ל-55% – וההפרש נפל על ההורים.

הארגון והעירייה התריעו זמן רב שקיים מחסור בתקציב ציל"ה בירושלים, ושיש להוסיף מימון בהתאם לגידול האוכלוסייה, אך לא קיבלנו מענה ממשרדי הממשלה המעורבים (ראש הממשלה, האוצר והחינוך). במקביל, דרשנו מהעירייה להוסיף תקציב, אך הבנו שעל מנת לקבל מענה מקיף לכל העיר הפתרון צריך לבוא בעיקר מהמדינה.

ההערכה התקציבית שנעשתה לקראת פתיחת שנת לימודים הנוכחית (תשע"ז) הראתה מחסור של כ–18 מיליון ₪, וזאת מבלי לקחת בחשבון פתיחת מסגרות חדשות גם בבתי ספר (שכן ציל"ה מופעלת גם בכיתות א'–ב').

החזר עבור קייטנות של החודש ה-11 צפוי בקרוב

זוכרים שבקיץ הצלחנו להשיג התחייבות ממשרד הנגב והגליל להחזר של כ-300 ש"ח עבור כל ילד בקייטנה של הגנים?

רבים פונים ושואלים מתי זה יקרה… במנח"י (מׅנהל החינוך בעירייה) נמצאים בעיצומו של טיפול בנושא, אנו צופים שבשבועות הקרובים תקבלו את הזיכוי.

המתינו עוד קצת בסבלנות. נמשיך לעדכן!

שריינו תאריך בתחילת ינואר

בתחילת השנה האזרחית החדשה יתרחשו כנסים בשכונות לקראת תקופת הרישום לגני ילדים, עם גננות, סייעות וכל הצוות המקצועי מאחורי הקלעים. כרגיל, נעדכן בהקדם.