הורים יקרים, 

אנחנו עובדים המון מאחורי הקלעים לאור התקדמות הצעת חוק החינוך המיוחד ועוד שינויים שעלולים להתרחש בקרוב, ולא לטובת הורי ילדי החינוך המיוחד.

קצת על הבעיה שנוצרה

לאחרונה עובדת וועדת החינוך של הכנסת עם מספר ארגונים לתיקון חוק החינוך המיוחד משנת 1998, בו משנים את כל נושא הראייה של ילדים עם צרכים מיוחדים ושילובם במסגרות הרגילות.
השותף למהלך הם משרד החינוך וועדת החינוך של הכנסת, בהובלתו של ח"כ יעקב מרגי. בכל דבר שפותחים לדיון יש מחלוקות, קשיים וחששות, כאשר כל צד מנסה לשפר את עמדתו כמה שניתן.

אנו בארגון ההורים למערכת החינוך בירושלים פועלים במרץ ובעקשנות, ולא נוותר על עקרונות ברזל של ארגוננו, שהם:

חלוקת המשאבים והסיוע באופן שווה, ולא בצורה סקטוריאלית, אלא לפי הצורך לו זקוק התלמיד. 
אנו בארגון ההורים לא נגד שילוב, אך אנו נגד פגיעה בילדים עם צרכים אחרים שאין ביכולתם להיות משולבים.

לצערנו, התוודענו בשבועות האחרונים להוראה לא כתובה שירדה לשטח, בה נאמר להורים שהגיעו עם ילדיהם לוועדות השמה שיהיה עיכוב במתן תשובה לזכאות, ילדים ישובצו על בסיס מקום פנוי ושלא ייפתחו כיתות ללקויות למידה וכיתות רגשיות.
ביום שלישי האחרון התקיימה וועדת החינוך של הכנסת בה נציגי משרד החינוך הכחישו בתוקף שירדה לשטח הוראה זאת, אך לצערנו, עד היום לא הועבר אלינו מכתב מסודר כמו שהתחייב משרד החינוך בפני יו"ר ועדת החינוך, חה"כ יעקב מרגי. 

מה אנחנו מתכננים

לאור האמור, אם בזמן סביר לא נקבל תשובות מספקות ממשרד החינוך והמחלקה המשפטית, אנחנו נשקול בכובד ראש להגיש בג"ץ. לא ניתן ששום מוגבלות מכל סוג שהיא תיפגע מהרפורמה שבעינינו חסרות בה מנגנוני פיקוח ובקרה.

אנחנו רואים בהתנהלות של משרד החינוך ניצול ציני של ילדי החינוך המיוחד והטעייה מכוונת, לכאורה, בהוראות היורדות לשטח.

כ-20 ארגונים, וביניהם אנחנו, הוציאו מכתב לשר החינוך, ליו"ר וועדת החינוך ולמנכ"ל משרד החינוך בו ציינו את אי חוקיותם של מהלכים אלה. 

צר לנו שלא יוצאת הנחייה מסודרת מטעם משרד החינוך, הגורם להורים לילדים עם צרכים מיוחדים לחיות בחוסר וודאות, שלא לאמר – לאבד את אמונם בוועדות ההשמה, עליו אנחנו עובדים שנים רבות, ושוועדת ההשמה היא מקום מכבד ומבין את הקשיים, אך לצערנו משרד החינוך העדיף להכניס גם את הפיקוח לחוסר וודאות.

אנו בארגון ההורים לא ניתן יד למהלכים מעוותים אלה!

צפו בדברי מר שלמה קרפ בוועדת החינוך של הכנסת.