עדכון: מה קורה בסוף?

קראו את העדכון שפרסמנו לגבי ל"ג בעומר, נוסף על רשימת מקומות להדלקת מדורות, כללי בטיחות והנחיות נוספות.

רקע לדחיית חופשת ל"ג בעומר ליום שני

ביום שישי האחרון, ה-21.4, משרד החינוך על דחיית חופשת ל"ג בעומר מיום ראשון ה-14.5 ליום שני ה-15.5. הסיבה לכך היא מניעת חילול שבת שעלול להיגרם מהתארגנות להדלקת המדורות במהלך יום השבת.

דחיית חופשת ל"ג בעומר שחל ביום ראשון היא לא דבר חדש, ונעשה כבר בעבר. עם זאת, השנה הודיע משרד החינוך על השינוי בלוח החופשות מספר שבועות בלבד לפני המועד המדובר. דחיית חופשה בהתראה כה קצרה אינה ראויה, ופוגעת בתוכניות שנקבעו מראש על ידי הורים, מורים ותלמידים.

יש לציין כי לדברי הרב הראשי, הפנייה בנושא הועברה לידי שר החינוך, מר נפתלי בנט, כבר לפני מספר חודשים.

הפשרה שהצענו: הקדמת החופשה ליום שישי

אנו בארגון ההורים בירושלים יזמנו פשרה – הקדמת המדורות ליום חמישי ה-11.5, כך שחופשת החג תתקיים ביום שישי שלמחרת, בתאריך 12.5.

הצעתנו עומדת בתיאום עם הסיבה של משרד החינוך לדחיית יום החופשה (מניעת חילול שבת). בנוסף, יום שישי מוגדר כיום לימודים קצר במערכת החינוך, והוא יום שבו רוב ההורים לא עובדים. כך לפחות תימנע חופשה בלתי צפויה באמצע שבוע עבודה.

היוזמה שלנו זכתה לתמיכתו של הרב דוד לאו (הרב הראשי לישראל), שכינה אותה "נכונה וראויה". הרב לאו נתן את הסכמתו להקדמת המדורות למועד בו לא מקובל להדליק מדורות, כל זאת לדבריו – כדי למנוע את שנאת החינם שנוצרה. "בהצעה זו שבוודאי תמנע חילול שבת, יש גם משום הוספת אהבת חינם ומניעת קיטוב בעם וכעס בין קהלים שונים בישראל", נמסר מלשכת הרב הראשי לישראל.

ישראל אליסף, מנהל שותף של תחום הגנים בארגון, והאחראי על הנושא:

אנו שמחים על התמיכה של הרב הראשי לישראל הגאון הרב דוד לאו שליט"א ביוזמתנו להקדמת המדורות ליום חמישי והחופשה ליום שישי.

זו הצעה שנותנת מענה לכל המגזרים ומרבה אהבת חינם, שכן:

  • לא יהיו חילולי שבת;
  • ההורים לא יצטרכו לקחת יום חופש מיותר, שכן רובם ממילא לא עובדים ביום שישי;
  • הבגרויות ביום שני שהיו צפויות להידחות יישארו בתאריך המקורי;
  • המורים לא יפסידו יום חופשה שיתקיים כאמור ביום שישי;
  • והמשק כולו ירוויח כמילארד וחצי שקל כתוצאה מביטול יום חופשה מיותר לחלוטין.

אנו קוראים לשר החינוך של כולם, השר נפתלי בנט, לקבל את הצעתנו ובזה לפתור את הבעיה שנוצרה.

פז כהן, יו"ר פורום ועדי ההורים היישוביים:

אנחנו מברכים על יוזמה טובה ונכונה שעלתה מהשטח. נעשה כל שנדרש כדי לקדמה מול משרד החינוך, ארגוני המורים ומועצת התלמידים, שהם שותפינו.

עדכון: תגובת הפורום לאחר אי קבלת ההצעה

פורום ועדי ההורים היישוביים מוחה בתקיפות על ההחלטה שהתקבלה על הזזת חופשת ל״ג בעומר באופן חד צדדי וללא כל התחשבות בציבור ההורים והילדים.

עם זאת, מפאת קוצר הזמן ולאור הסמיכות ליום הזיכרון וליום העצמאות, וכן לנוכח פניות שהתקבלו והצורך של ההורים, המורים והתלמידים ביציבות – הוחלט שלא לנקוט הליכים כנגד ההחלטה להזיז את החופשה ליום שני. הפורום מקווה שהשיח בנושא התאמה בין לוח החופשות של מערכת החינוך והמשק, שנפתח מחדש בימים אלו בהשתתפות משרד החינוך המורים, התלמידים והרשויות המקומיות יישא פרי ומבהירים שלא נעבור בשתיקה על פעולות חד צדדיות נוספות שכאלו שאינן מתחשבות בציבור ההורים.

לעיון נוסף