על-אף שחוק לימוד חובה מגדיר כי החינוך יינתן בחינם, עדיין ישנם תשלומים מסוימים אשר ההורים מחויבים בהם, ואלו מתחלקים לשני סוגים – תשלומי החובה ותשלומי הרשות.

תשלומי חובה

תשלומי החובה הם למעשה תשלומי ביטוח שכל הורה חייב לשלם, והם מתחלקים לשני סוגים גם כן – הראשון הוא ביטוח תאונות אישיות והוא כולל בתוכו כל תאונה שהתלמיד עשוי להיות מעורב בה במהלך השנה (לדוגמא – פיצויים עבור נכות), למעט מקרים המוסדרים בחוקים נפרדים כגון פעילות טרור או תאונת דרכים.

הסוג השני הוא ביטוח בריאות השן והוא כולל בתוכו בדיקה שנתית, וכן מידע הסברתי שניתן על-ידי איש מקצוע בהיקף של שלוש שעות שנתיות לפחות. כמו-כן זכאי כל תלמיד במסגרת הביטוח לטיפול שיניים ולעזרה ראשונה ברפואת שיניים.

תשלומי רשות

תשלומי הרשות הם תשלומים שמכסים פעילויות ומשאבים שאינם הכרחיים כגון טיולים, מסיבות או השאלת ספרי לימוד. ההורים אינם מחויבים לשלם אותם, אך בית-הספר אינו רשאי למנוע מתלמידים גישה אליהם מתוקף זכויות ההורים במערכת החינוך, שקובע כי אין לפגוע בתלמיד בגלל מעשה או מחדל של הוריו. בית הספר יכול להכיר להורים את האפשרות לקבל מלגות מטעם משרד החינוך בעקבות מצב כלכלי קשה.

  1. סל תרבות: תשלום זה מטרתו לחשוף את התלמידים לעולם האומנות והתרבות וזאת על-ידי יציאה להצגות, הרצאות, הזמנת אומנים וכדומה.
  2. מסיבות סיום: תשלום זה בא לממן את מסיבות הסיום של תלמידים המסיימים שלב חינוכי, והוא נגבה בסוף גן החובה, בסוף בית-הספר היסודי, בסוף חטיבת הביניים ובסוף התיכון.
  3. מסיבות כיתתיות: תשלום זה בא לממן את מסיבות הסיום השנתיות.
  4. השאלת ספרי לימוד: בבתי-ספר מסוימים ניתנת לתלמידים האפשרות להשאיל את ספרי הלימוד הנדרשים מבית-הספר בתשלום מוזל, וזאת בתנאי שישיבו אותם בסוף השנה.
  5. טיולים: משרד החינוך קובע סכום כסף מקסימאלי שניתן לגבות בעבור טיולים במסגרת הלימודים, וזה כולל בתוכו את הטיולים השנתיים. יחד עם זאת רשאי בית הספר להוסיף ימי טיול נוספים וזאת בתנאי שלא יגבה תמורתם תשלום נוסף.
  6. של"ח: תכנית לימודים מיוחדת המתקיימת בין הכיתות ז' ל-יא', ומטרתה להכיר לתלמידים את הנושאים שדה, לאום וחברה. התכנית כוללת שיעור שבועי ושלושה סיורים בשנה.

למידע נוסף