בשנים האחרונות נוהגים השמיניסטים לצאת ל"אפטר פארטי" לאחר מסיבת הסיום של בית הספר ועד הבוקר. פורמט המסיבה לרוב כולל שתיית אלכוהול, בריכה, ריקודים ומוזיקה, והמסיבה מאורגנת על ידי השמיניסטים עצמם, ללא מעורבות הורים.

ברצוננו לחלוק עמכם את הפקת הלקחים שלנו בנושא, בכדי למנוע תקלות חמורות.

החוזה

יש לוודא שהשמיניסטים לא חתמו כבר על חוזה מהסוג ללא ידיעת ההורים! יש לאסור על הילדים לחתום על החוזה ללא פיקוח צמוד של ההורים על הנוסח שלו.

נדגיש כי:

 • גם הסכמה בע"פ יכולה להוות חוזה מחייב.
 • גם שמיניסט קטין עשוי להיות מחויב לפי הסכם בנסיבות מתאימות.

נקודות בעייתיות בחוזה

 1. אחריות על נזקים – לפי החוזה, האחריות לנזקי גוף של המשתתפים ושל הספקים והאחריות לנזקי רכוש למקום הוטלו כולן על השמיניסטים. במקרה של שמיניסט קטין, האחריות תגולגל גם על הוריו.
 2. יש לעמוד על קיומו של מבוגר אחראי מוגדר בכל שלבי האירוע – ה"מפיק".
  • המפיק בפועל מסיר מעצמו כל אחריות לאירוע ולמשתתפיו: המפיק בפועל מוגדר בחוזה רק כ"מתווך", בעוד השמיניסטים המארגנים מוגדרים כ"מפיק". נתקלנו במפיקים צעירים וחסרי ניסיון ממשי בהפקה מלאה של אירוע רב משתתפים.
 3. חשוב לשמור על אחריות בעל המקום, כמו בכל אירוע רגיל במועדון או בפאב.
  • בעל המקום מסיר מעצמו אחריות לאירוע בחוזה נפרד בינו לבין ה'מתווך' או לבין 'מתווך' נוסף שאינו צד להסכם עם השמיניסטים. כך אחריות השמיניסטים עולה בהתאם.
 4. יש לעמוד על קיום רישיון עסק למקום האירוע, רישיון עיסוק ואישורים תקפים לפי חוק לנותני השירותים השונים: נהג הסעות, מציל בבריכה וכדו'. בהיעדר דרישה בחוזה לקיום רישיונות, ה"מתווך" מתקשר עם בית עסק או ספק בלתי מקצועיים ובאיכות ירודה עם עלות נמוכה יותר.
 5. יש לעמוד על קיום ביטוח המשתתפים, הספקים ומקום האירוע. ללא רישיון עסק ואישורים לפי חוק – לא ניתן יהיה לבטח את משתתפי האירוע. היעדר ביטוח משמעו סיכון יתר, כשהאחריות לנזק פוטנציאלי תגולגל על הילדים והוריהם.
 6. מועד התשלום – בחוזה נדרש התשלום מראש עוד לפני האירוע. כך לא ניתן לפקח על ביצועו של ההסכם ברמה המקצועית הנדרשת והמסוכמת.

נושאים ולקחים נוספים

 1. מתחם המסיבה – בד"כ ב'וילה' או מתחם, שאינם עומדים ברמה הראויה: מוזנחים, נראים רע מאד, לא תקינים ולא מותאמים למסיבה רבת משתתפים. מומלץ לבדוק פיזית את המקום.
 2. חשוב מאד לראות עותק של רישיון עסק וביטוח בתוקף החל על אירוע מהסוג או על מסיבה (ולא אישור לפעילות אחרת, כגון: בריכה טיפולית). רישיון עסק משמעו אישורי מכבי אש, מהנדס בטיחות, תברואה, משטרה וביטוח מתאים. היעדר רישיון מוזיל את מחיר המקום ל"מתווך".
 3. הסעות – נדרשים אישורים להסעת תלמידים באוטובוסים, לתקינות האוטובוסים, אישור חתום בתוקף של קצין תעבורה ואוטובוסים בני פחות מעשר שנים, בנוסף לאישורים ולרישיונות הרגילים. וכן, מיותר לקיים את האירוע במתחם מרוחק: זמן נסיעה קצר יבטיח מסיבה ארוכה יותר בעלות נמוכה יותר.
 4. אוכל – לנוכח שתיית האלכוהול הצפויה, חשוב לוודא שיסופק אוכל לפני פתיחת הבר בכמות ובאיכות מספקת כגון: המבורגרים וכדו', אוכל לצמחונים ולטבעונים, וגם נשנושים להמשך הערב.
 5. שתייה – יש לוודא שאכן רוכשים שתייה מאיכות טובה, בקבוקים מקוריים סגורים. חשוב לאסור על כניסת חומרים משכרים או ממכרים אחרים ולוודא שהמאבטחים יאכפו כל זאת.
 6. מאבטחים – מומלץ להורים לשכור מאבטחים מטעמם ולהנחותם, בנוסף על איסור הכנסת שתייה לא מבוקרת:
  • לאסור על כניסת בלתי מוזמנים למקום
  • לסגור את הבר להפסקות, כאשר הילדים מפריזים בשתייה
  • לדאוג לילדים שלא חשים טוב
  • לעצור התנהגות מינית בלתי הולמת
  • למנוע גילויי אלימות
  • לדאוג להסעות ולפיזור בחזרה (מומלץ לצייד כל אוטובוס בשישיית מים)
 7. מחיר המסיבה, הפתעות ו"ערך עבור כסף" – המחיר מופקע ללא יסוד. נכון לשנת תשע"ה 250 ₪, שנתיים לפני כן כ–180 ₪, וגם אז זה עלה בהרבה על עלויות התקשרויות ישירות עם הספקים השונים.
  שלל ה"מתווכים" הגלויים והנסתרים גוזרים קופונים שמנים מאוד. ה"מתווכים" מבטיחים זיקוקים, צלם מגנטים, כובעי מצחייה והפתעות רבות שאינן ניתנות. בפועל, רוב הסכום אותו משלמים המשתתפים – אינו מנוצל לסיפוק מה שהוזמן להנאתם.
 8. כדאי להתנות את יתרת התשלום לאחר המסיבה למניעת הפרה של ההסכם.

לסיום

מניסיוננו, אנו מציעים להורים:

 1. להתערב מבעוד מועד וללוות באופן פעיל את ארגון המסיבה ע"י הילדים.
 2. לבדוק מראש אם יש רישיון עסק למקום, ביטוחים, אישורים כחוק לכל בעל מקצוע ונותן שירות, ולמנוע קיום מסיבת "אפטר פארטי" שאינה עומדת בדרישות.

בכך ניתן לסייע לנוער לצלוח את "טקס ההתבגרות" הזה ללא תקלות ונזקים יתרים.