מה מעניק חינוך מיוחד?

חינוך מיוחד כולל:

  • תוכנית לימודים מותאמת אישית לכל תלמיד/ה במסגרת תל"א (תוכנית לימודים אישית) או תח"י (תוכנית חינוכית יחידנית).
  • הוראה, לימוד וטיפול בתחומים נוספים, כגון טיפול באמנות, טיפול במוזיקה, פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק.
  • שירותים נלווים: הסעות, ארוחות, שירותים רפואיים, פרא-רפואיים, פסיכולוגיים וסוציאליים.

כמה זה עולה?

החינוך המיוחד ניתן חינם באזור המגורים או כמה שיותר קרוב למקום המגורים.

למי זה מתאים?

כל ילד או ילדה שיש להם צרכים מיוחדים בגילאים 3–21 זכאי לחינוך מיוחד.

מה זה "צרכים מיוחדים"?

הכוונה בצרכים מיוחדים היא לקות משמעותית, שאינה קושי רפואי זמני עקב מגבלות פיזיות. רק אבחון על ידי בעל מקצוע מוסמך יכול לקבוע זאת. לקות מוגדרת כלקות גופנית, שכלית, נפשית, רגשית-התנהגותית, חושית, קוגניטיבית או שפתית, או לקויות התפתחותיות כוללניות.

אילו סוגי מסגרות קיימות?

חינוך מיוחד קיים לא רק במוסד לחינוך מיוחד, אלא גם במוסד לחינוך רגיל. קיימות מספר אפשרויות, ובהן שילוב בכיתה רגילה או השמה בכיתה מיוחדת בבית ספר רגיל או בבית ספר לחינוך מיוחד.

איזו מסגרת הכי כדאי?

אין שחור או לבן. לכל ילד תתאים מסגרת אחרת, ודבר זה גם עשוי להשתנות במהלך הזמן. עם זאת, הגישה במערכת החינוך היא שיש לתת עדיפות ככל הניתן לשילוב במסגרת החינוך הרגיל. זאת תוך מתן מענה מלא לצורכי התלמיד במסגרת זו.

מי מחליט את הזכאות ומה המסגרת המתאימה?

  • ועדת שילוב קובעת זכאות של ילדים עם צרכים מיוחדים לשילוב במסגרת רגילה. אם שילוב אינו מתאים לילד, ועדת השילוב מפנה לוועדת השמה.
  • ועדת השמה קובעת זכאות של ילדים עם צרכים מיוחדים לחינוך מיוחד ואת סוג המסגרת המתאימה. אם השמה בחינוך מיוחד אינה מתאימה לילד, ועדת ההשמה מפנה חזרה לוועדת שילוב.
  • ועדת שיבוץ פנימית בעירייה קובעת את המסגרת הממשית שהילד ישובץ אליה. ועדת שיבוץ מתקיימת רק לאחר קבלת החלטה סופית של ועדת השילוב או ההשמה.

הוועדות השונות מהוות נושא בפני עצמו, ועל כן נדון עליהן בהרחבה בנפרד.

יש לך שאלות נוספות? המרכז הרב תחומי כאן בשבילך

אנחנו כאן כדי להסביר, להבהיר, לייעץ לך, לתמוך בך וללוות אותך בכל נושא הקשור לתחום החינוך המיוחד. המרכז הרב תחומי של הורים לילדים עם צרכים מיוחדים הוא אגף בארגון ההורים למערכת החינוך בירושלים שהוקם בשיתוף עם עיריית ירושלים.